Bizi Takip Edin !
Tesislerimiz
Kompost Gübre Tesisi

Bitkisel ve hayvansal atıkların nemli, aerobik (oksijenli) veya anaerobik (oksijensiz) koşullarda mikroorganizmalar vasıtası ile organik gübreye dönüşmesi olayına komposlama, organik esaslı bitkisel ve hayvansal katı atıkların oksijenli veya oksijensiz ortamda ayrıştırılması suretiyle üretilen toprak iyileştirici maddeye kompost denir.

Kompostlama gübre, organik maddelerin mikroorganizmalar vasıtasıyla kompost adı verilen toprağımsı bir yapıya dönüştürüldüğü biyolojik bir işlemdir. Bu işlem organik atıkların doğal olarak çürüdüğü işlemle aynıdır. Kompostlamada sadece şartlar kontrol altın alınarak organik maddelerin hızlı ve kontrollü ayrışması sağlanmaktadır.

Kompostlamada nemi gideren, patojen ve zararlı ot kaynaklarıyla birliktelarvalar yüksek ısı tahribine uğrayarak ortamdan uzaklaştırılır. İşlem kontrollü yapılacağından minimum düzeyde koku meydana gelir. Kokunun az olması yeşil alanlarda uygulamayı kolaylaştırır ve çevre kirliliğini azaltır.

Kompost; koku oluşturmaz, işlenmesi kolaydır ve uzun süre depolanabilir. Bu nedenle kompost çiftçilerimizin dikkatini çekmektedir.

KAYÇEV Kompost Ürününün Tarımsal Yararları

Kompostun başta gelen faydası toprak yapısını ve özelliğini iyileştirmesidir. Faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Topraktaki (zeminin) boşluk hacmini arttırır,
  • Zeminin kolay havalanmasını sağlar,
  • Zor işlenen toprakların kolay işlenmesini sağlar,
  • Toprağın su tutma kabiliyetini arttırarak kurak mevsimlerde tuzlanmayı önler,
  • Yüksek oranlarda mineral gübrelemeye karşı tampon etkisi gösterir,
  • Besin maddelerinin bitkilerce daha iyi kullanılmasını sağlar.

Tecrübelerimiz, kompostun bilhassa kendi kendine yeterli humus üretmeyen bahçe, meyve, üzüm, fiğ hububat yetiştirilen tarım alanarında faydalı olduğunu göstermiştir.

KAYÇEV Kompost Gübre Tesisimiz,

Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ham gübre atıklarıyla birlikte bitkisel atıklar kontrollü bir şekilde işleyerek kompost gübre üretimi gerçekleştirilecektir.

Bölgemizde bulunan çevre kirleticileri ortadan en hızlı şekilde kaldırarak daha güzelbir yaşam alanı oluşturmak ilkesiyle yola çıkan tesisimiz, kompost gübre yapımını en kısa sürede hayata geçirecektir.

Adres : Hasanarpa Mah. Bora Sokak No:27 Kocasinan KAYSERİ
Telefon : 0352 222 13 65
Copyright © 2015 Tüm hakları saklıdır.